Mülakat

İngilizce Mülakat Soruları-Cevapları

by Editör

İngilizce mülakat yapmadan önce kalabalığın arasından sıyrılan bir özgeçmiş hazırladıktan sonra, mülakatınız için hazırlanmanın zamanı geldi. Mülakat süreci, bir iş bulmanın en korkutucu kısmı olabilir, ancak bu süreçte kişinin kendine güvenmesi esastır. Özgüvenli bir şekilde İngilizce mülakat yapmanın tek yolu ise İngilizce mülakat ve mülakatta çıkacak sorulara hazırlanmaktır.

Bu yazımızda sizlere İngilizce mülakat için hazırlanmada birkaç ipucu vereceğiz. Oldukça işinize yarayacak ve işinizi kolaylaştıracak bu ipuçlarının yanında, mülakatlarda karşınıza çıkabilecek sorulara da bu blog yazımızda yer vereceğiz. İyi okumalar…

İngilizce Mülakata Katılacaklar İçin İpuçları

Araştırma Yapın

İngilizce mülakat yaptığınız sektör, şirket ve rol hakkında bilgi sahibi olmanız kesinlikle çok önemlidir. Şirketin web sitesi başlamak için harika bir yerdir. Bu, bazı yararlı konuşma noktaları sağlayacak ve birkaç standart görüşme sorusuna hazır olmanızı sağlayacaktır. Her zaman “Neden burada çalışmak istiyorsunuz?” sorusuna hazırlıklı gelin.

Mutlaka Pratik Yapın

İngilizce mülakat pratiği yapmak sizi bu konuda mükemmelleştirecektir. Profesyonel bir eğitmen ile sahte bir röportaj düzenleyin ya da her şey başarısız olursa, aynanın önünde sık sorulan sorulara verdiğiniz yanıtların provasını yapın. Bu sadece İngilizcenize güvenmek için bir fırsat olmakla kalmayacak, aynı zamanda ilgili becerileriniz ve nitelikleriniz hakkında rahatça konuşmanın harika bir yoludur.

Güçlü Yanlarınızın Farkında Olun

Bir işe alım müdürü, şirketlerine hangi becerileri kazandıracağınızı bilmek isteyecektir. İş özelliklerini okuyun ve aradıkları kimlik bilgilerini not edin. İlgili becerilerinizi ve başarılarınızı düşünün ve profesyonel güçlü yönlerinizi ve pozisyon için uygunluğunuzu vurgulayan belirli örnekler hakkında bir İngilizce mülakat konuşması hazırlayın.

İngilizce Mülakatlarda Sıklıkla Kullanılan Cümleler

Tell me about yourself

Bu soruyla sizden kendinizi genel olarak tanıtmanız istenmektedir. Bu soruya, yaşınız, eğitim durumunuz ve iş tecrübeniz gibi kişisel özelliklerinizden bahsederek yanıt verebilirsiniz.

What are your strenghts?

Bu İngilizce mülakat sorusunda ise güçlü yanlarınızdan bahsetmeniz istenir. Bu soruya başvuru yaptığınız firmaya katkı sunabilecek karakter özelliklerinizi düşünerek cevap verebilirsiniz. Örneğin disiplinli olduğunuzu ya da azimli olduğunuzu belirterek bu İngilizce mülakat sorusuna cevap vermeniz yerinde olacaktır.

What are some of your weaknesses?

Bu soruda ise tam tersi olarak zayıf yanlarınız sorulmaktadır. Firmalar bu soruyu başvurduğunuz işi almaya yeterli olup olmadığınızı ölçmek için sormaktadır. Soruyu cevaplarken bu durumu aklınızda tutmanız yararınıza olur.

Why do you want to leave your job?

Bu soruda eğer daha önce çalıştıysanız o işinizden ayrılma nedeniniz sorulur. Bu soruya olumsuz yanıt vermekten mümkün olduğunca kaçınmanız gerekir. Negatif cevaplar yerine bu soruya kişisel gelişiminizle alakalı cevaplar vererek hanenize artı puan yazabilirsiniz.

What can you do for this company?

Bu İngilizce mülakat sorusunda ise başvuruda bulunduğunuz şirkete ne katabileceğiniz sorulur.  Bu soruyu cevaplarken başvurduğunuz pozisyonu göz önünde bulundurmanız ve buna göre cevap vermeniz sizi realist gösterecektir. Bunun yanında bu soruya cevap verirken özverili olduğunuzu da muhatabınıza hissettirmelisiniz.

Why should we hire you?

Bir önceki soruya benzer olan bu soruda da neden bu işe layık olduğunuzu göstermeniz istenir. Bu soruya cevap verirken mümkün mertebe karşınızdakini etkilemeye ve sizi ile alması için ikna etmeye özen gösterin. Çünkü bu tip sorular mülakatlarda oldukça belirleyici sorular olabilmektedir.